• Sibel Akcekaya

Dijital Kanallarımızın Performansını Nasıl Ölçeriz?

Updated: Dec 10, 2020

Dijital kanallarımızın performansını ölçmek için ilk önce dijital kanallarımızı tanımamız ve anlamamız gerekiyor. Dijital kanallarımızı anlamak için iki aşamalı bilgiye ihtiyacımız var.


İlk bilmemiz gereken konu dijital kanallarımızda sunduğumuz hizmetler, ürünlerdir. Hizmetleri sunduğumuz platformlarda kullandığımız teknolojiler ve ziyaretçiye sunduğumuz dijital hizmetlerin içeriğini çok iyi bilmemiz gerekiyor. Örnek olarak eğer sitemizden bir ürün satıyorsak müşterinin baştan sona yaşadığı kullanıcı deneyimini, bir adımdan diğer adıma nasıl geçtiğini ve işlemi nasıl tamamladığını iyi bilmemiz gerekiyor. Bu aşamayı öğrenmeden sayısal analiz içerikli ikinci aşamaya gecmemelisiniz. İçeriğini bilmediğiniz ve anlamadığınız ürün ve hizmetlerin sayısal analizini yapsanız da çok fazla hata yapacağınızı garanti edebilirim. Sayılar ancak içerik ve kategori ile kullanılabilecek anlamlı bilgi haline gelebilir.

Ilk aşamayı geçtikten sonra sayısal analiz ile bu kez sitenin kullanımı hakkında bilgi toplamaya başlıyoruz.


Ben yeni bir marka ile çalışmaya başladığımda markanın dijital kanallarını anlamak için 7 tane soru soruyorum.

1)Websitemize, uygulamamıza KİMLER geliyor? Ziyaretçi Analizi

2)Dijital kanallarımıza ziyaretçiler NEREDEN geliyor? Trafik ve Kampanya Analizi

3) Ziyaretçiler dijital kanallarımıza NEDEN geliyor? İçerik Analizi

4) Ziyaretçiler sitemizde/uygulamamızda NELER yapıyor? Navigasyon analizi

6) Ziyaretçiler dijital kanallarımızı ziyaret etme amaçlarını başarabiliyorlar mi? Huni (funnel), dönüştürme (conversion) ve UX usability analizi

7) Dijital kanallarımızı ziyaret eden kişiler sitemize geri geliyor mu? Bağlılık analiziBu temel bilgilere sahip olmadan dijital kanallarınızın performansını tam anlamı ile ölçmeniz mümkün değildir. Daha doğrusu size yüksek getiri getirecek fırsatları bulmanız ve dijital kanallarınızın performansını etkileyen sorunları bulmanız çok mümkün olmayacaktır.Bir sonraki yazımda bu analizlerin içeriklerinden bahsedeceğim.

#analytics #googleanalytics

#analytics #googleanalytics

Join my mailing list

© 2023 by The Book Lover. Proudly created with Wix.com